SM-medaljer till VFK i helgen
Vi befinner oss i mästerskapstider och i helgen som gick var det dags för våra yngsta och äldsta aktiva att tampas med Sverigeeliten i sina respektive mästerskap. I Huddinge gjorde veteranerna upp om medaljerna i det största svenska inomhusmästerskapet någonsin samtidigt som våra yngsta mångkampare kämpade om heder och ära vid IUSM i Örebro.
IVSM i Huddinge
Helgen kom att visa gammal är äldst och allra bäst gick det därför för klubbens nestor Sven Nilsson som debuterade i M80 och tog hem fyra medaljer på lika många grenstarter! Sven inledde hela mästerskapet med att bärga ett silver i längdhopp på nya klubbrekordet 3.01m. Under lördagen följde han upp med en tredjeplats på 400m (1:47.23) innan han på söndagen inkasserade sitt totalt tredje VSM-guld i tresteg med segerresultatet 6.80. Av bara farten blev det även en bronspeng i det avslutade höjdhoppet med resultatet 1.08. Alla resultat innebar nya klubbrekord.

I M50 längdhopp visade Daniel Berr sällan skådad storform och gick för svenskt mästerskapsrekord men ett hårfint övertramp hindrade honom från det. Vad värre var halkade Daniel på plankan i sitt femte hopp och vred till foten illa. Sluttävlat för mästerskapet och inomhussäsongen men ett VSM-guld blev det ändå på det nya klubbrekordet 5,90m.

Dariusz Osowski debuterade i M45 kula och blev fin femma på nya personbästat 9.64m dryga halvmetern bakom prispallen och i K55 kula blev Camilla Isgren Porsby sjua på nya klubbrekordet 8.79m.
ISM i mångkamp
I Örebro gjorde den tungt klubbrekordsdekorerade Minya Öryd efterlängtad mästerskapsdebut i F15 femkamp. Minya inledde otroligt starkt med klubbrekord på 60mh (8.99) och följde upp med tre stabila resultat; höjd (1.58), kula (10.27SB) och längd (5.21). Inför avslutade 600m låg Minya på en finfin andraplats (i det 30 tjejer starka startfältet) med segern inom räckhåll. Tyvärr så ville det sig inte där och Minya föll tillbaka till slutlig femteplats med 3220p.
Även Loe Asph Hennerdal inledde sin sjukamp i P16 mycket starkt med dubbla personbästa; 7.80 på 60m och imponerande 3.85m i stavhopp. Men med två inledande övertramp i längdhoppet och ett framtvingat säkerhetshopp inleddes tappet i resultatlistan. Loe slutade till slut sjua med 3830p. Endast 16 poäng därbakom placerade sig Elliot Borbas som anslutit till klubben från Enköpings AI inför denna säsongen. Elliot radade upp personrekord och slutade alltså på en imponerade åttondeplats. Starkt jobbat!

