VFK Västerås Friidrottsklubb

Nu öppnar inomhussäsongen på allvar

Ärlaspelen i Eskilstuna på trettondagen är av tradition starten på inomhussäsongen för många av våra friidrottare.

I takt med att nya inomhushallar tillkommer i landet startar inomhussäsongen tidigare och tidigare. Men för de allra flesta av våra idrottare innebär hösten inomhus en period av uppbyggnad efter utomhussäsongens tävlande. Men nu startar inomhussäsongen på allvar och därmed också försöken att kvalificera sig till de stora mästerskapen inomhus.
Vid Ärlaspelen i Eskilstuna den 6 januari ser vi några intressanta tävlingsdebuter från vår klubb. Nu går bl a flera starka 17-åringar in i elden. Ewa Marcinkiewicz gör en intressant start i kvinnornas tresteg och tillsammans med Åsa Söderlund i F17 200m.
Jennie Söderholm är anmäld i F17 Kula.
I P17 200m hittar vi både Jonne Hautala och Daniel Nordmark. Jonne är också anmäld i sin starkaste gren längd och Daniel springer också 60m.
Vi har också några flickor anmälda i yngre klasser.

Göran Kihl


Tillbaka
Annons - QuickNetAnnons - MälarenergiAnnons - Mediflextest